Ryc. 1 |
Na wykresie (Ryc. 1) przedstawiono dane dotyczące liczby adopcji w państwach należących do Unii Europejskiej. Z wykresu wynika, że największy udział w statystykach mają adopcje wewnątrz kraju pochodzenia dziecka (Domestic adoption). Spora grupę stanowią też adoptowane dzieci pochodzące z krajów nie należących do UE (Intercountry adoption from non-EU countries). Jednak liczba adopcji dzieci pochodzących spoza UE systematycznie spada. Liczba adoptowanych dzieci pochodzących z innych rajów UE (Intercountry adoption between EU Member States) jest stosunkowo niewielka (około 3%).
Na wykresie wyraźnie zaznacza się też gwałtowny spadek liczby adopcji w krajach UE po roku 2012.
Adopcja w poszczególnych krajach Unii Europejskiej
Ryc. 2 |
Z wykresu oraz załączonej mapy (Ryc. 2) widać, że poszczególne kraje UE różnią się między sobą w skali adopcji wewnątrzkrajowej. We własnym kraju nową rodzinę znajduje najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii (UK), Niemczech (DE) oraz w Polsce (PL). Zastanawiająca jest natomiast mała liczba krajowych adopcji we Francji, kraju większym, z większa liczbą ludności niż Polska.
Ryc. 3 |
Na kolejnym wykresie (Ryc. 3) zobrazowano strukturę wiekową dzieci, które były adoptowane (adopcja krajowa/ domestic adoption) w krajach UE. Z wykresu wynika, ze najczęściej adoptowane są dzieci małe: poniżej 1 roku życia (43,6 %) oraz w wieku między 1 a 4 lat (34,6%).
Jeżeli porówna się ten wykres z podobnymi danymi dla Polski to można zauważyć, że Polska nie odbiega pod tym względem od średniej unijnej.
Adopcja dzieci pochodzących spoza krajów Unii Europejskiej
Ryc. 4 |
Najwięcej dzieci pochodzących spoza krajów UE było adoptowanych przez rodziny pochodzące z Hiszpanii (ES), Włoch (IT) oraz Francji (FR). Najwięcej z nich pochodziło z Rosji - ponad 21 tys.
Dane oraz ryciny pochodzą z raportu Parlamentu Europejskiego:
****
Mój komentarz
Na tle krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się dużą liczbą adopcji krajowych. Liczba adopcji zagranicznych ulega zmniejszeniu w większości krajów należących do UE.
Jako standard należy uznać preferowanie adopcji krajowej.
***
Powiązane:
Adopcja w Niemczech - ciekawe statystyki
O rzekomej konieczności zgody na eksport dzieci
Rząd chce ograniczyć możliwość adopcji zagranicznej...
***
***
Powiązane:
Adopcja w Niemczech - ciekawe statystyki
O rzekomej konieczności zgody na eksport dzieci
Rząd chce ograniczyć możliwość adopcji zagranicznej...
***
Trudno konkludować zimną statystykę, co z niej wynika, bo nigdy nie widzi się wszystkich zmiennych. Czy intensywna adopcja wewnętrzna, to działanie ustawy zamykającej domy dziecka, czy ogólnie wzrost liczby dzieci kwalifikujących się do adopcji w danym kraju? A czy mała to efekt małej ilości dzieci do adopcji, czy popularność instytucji rodziny zastępczej itd.?
OdpowiedzUsuńMyślę, że to ani adopcja, ani brak adopcji mówi o kondycji rodzin w poszczególnych krajach, tylko chęć młodego pokolenia do zakładania swoich rodzin, a z tym jest raczej krucho w całej Europie.
Dane zawarte w tej notce mają charakter bardzo ogólny. Szerzej omawiałem dane dotyczące Niemiec (link w tekście).
UsuńKażdy kraj ma inne uwarunkowania, inne prawa regulujące adopcję dzieci. Nie ma jakiś szczególnych "europejskich" wytycznych w tej dziedzinie.
Pocieszające dla mnie jest to, że tyle dzieci znajduje w naszym kraju nowy dom. Nawet nie zdawałam sobie sprawy ilu jest wokół mnie takich adopcyjnych rodziców - niekoniecznie blogujących ;)
OdpowiedzUsuń@dziubasowa
UsuńTeż nie zdawałem sobie z tego sprawy. A i statystyki to za mało by pojąć skalę zjawiska.
Zresztą nie o same liczby chodzi.
Pozdr
M