środa, 11 kwietnia 2018

Adopcyjny slang - słownik subiektywny

Czytając fora poświęcone tematyce starań o dziecko (nie tylko adopcyjne) trzeba przebrnąć nie tylko przez trudne tematy. Czasem też przez specyficzny język ludzi tam piszących.

Oto kilka przykładów takiej specyfiki języka jakie udało mi się wyłowić z sieci. Przykłady opatrzone moim subiektywnym komentarzem.

Adopcja dziecka - nieformalny ale najpopularniejszy termin określający włączenie dziecka do rodziny (patrz -> przysposobienie).

Adopcja ze wskazaniem - (skrót AZW) - lepiej brzmi niż: "załatwić sobie dziecko"

Adoptuś - dziecko ulepione z marzeń na zajęciach warsztatowych w Ośrodku Adopcyjnym.

Bezplemnikówki - słowo przypominające, że problemy z płodnością nie dotyczą wyłącznie kobiet. A jednocześnie przykład jak mało mężczyzn w tej dyskusji.

Ciężarówka - kobieta, której udało się zajść w ciążę podczas starań (nie tylko in vitro).

Dom Dziecka - miejsce zamieszkania dzieci, które wg tzw opinii publicznej nie mają rodziców.

FAS - od Fetal Alcohol Syndrome (Płodowy Zespół Alkoholowy). Coś o czym większość z nas wolałaby nawet nie wiedzieć.

Kolejki w Ośrodkach Adopcyjnych - pojęcie wynikające z przekonania, że kolejność zgłoszeń i/lub uzyskania kwalifikacji ma aż tak istotne znaczenia w oczekiwaniu na Ten Telefon (patrz -> Ten Telefon).

Kwalifikacja - wynik procedur adopcyjnych (patrz -> Procedury adopcyjne) uznający kandydatów na rodziców adopcyjnych za zdolnych do rozpoczęcia starań.

Matka adopcyjna - kobieta, która jest i ma być po porostu matką dla przysposobionego dziecka ale na wszelki wypadek trzeba jej przypominać, że adopcyjną.

Matka biologiczna (MB) - kobieta, która urodziła dziecko lecz zrzekła się do niego praw lub została ich sądownie pozbawiona, a dziecko trafiło w ręce matki adopcyjnej. Matka adopcyjna wbrew pozorom nie jest jednak syntetyczna lub mechaniczna.

Nasz Bocian -  miejsce w sieci, do którego trafi wcześniej lub później każda staraczka. Chyba każda... Ja zacząłem tam zaglądać gdy już mogłem nabrać trochę dystansu.

Ojciec adopcyjny - mąż matki adopcyjnej (tu nie ma związków nieformalnych). Często mało widoczny na forach i w blogach poświęconych adopcji dziecka.

Ojciec biologiczny (OB) - partner, mąż lub konkubent Matki biologicznej (patrz -> Matka biologiczna). Odnoszę wrażenie, że przeciętna Staraczka (patrz -> Staraczka) tylko tyle chciałaby o nim wiedzieć.

Ośrodek Adopcyjny (OA) - miejsce stosowania procedur adopcyjnych (patrz -> Procedury adopcyjne). Z założenia ma kwalifikować kandydatów na rodziców adopcyjnych (patrz -> Kwalifikacja) i znajdywać nowe rodziny dla osieroconych dzieci. Jednak część starających się o dziecko kandydatów żyję chyba w przeświadczeniu, że celem OA jest poszukiwanie wymarzonych dzieci (patrz -> Adoptuś) dla bezdzietnych oczekujących.

Parenting - wszystko to co jest "konieczne" i "niezwykle ważne" dla świeżo upieczonych rodziców oraz tych co to dziecka oczekują lub się o nie starają. Ponieważ jest po angielsku więc znaczy więcej niż rodzicielstwo.

Procedury adopcyjne - przebieg procesu adopcyjnego w Ośrodku Adopcyjnym (OA) lub forma szykan stosowana przez OA wobec kandydatów na rodziców adopcyjnych. Ocena zależna w znacznej mierze od wyniku przejścia przez ww procedury.

Program Rodzina 500+ - według części wtajemniczonych staraczek aktualnie jest to "główna przyczyna braku dzieci do adopcji". Oceń to sam/sama

Przysposobienie - formalny, prawny termin określający to co w języku potocznym jest nazywane adopcją dziecka.

RADek - dziecko ze stwierdzonym Zespołem Zaburzenia Więzi (od RAD Reactive Attachment Disorder)

Rodzice adopcyjni - Matka adopcyjna i Ojciec adopcyjny (omówieni oddzielnie w tym zestawieniu). Czasem może pojawić się też w tej roli Osoba Samotna - czytaj Matka adopcyjna. Ślady samotnego kandydata na ojca adopcyjnego podobno czasem himalaiści napotykają w drodze na Mt Everest.

Rodzina adopcyjna (RA) - rodzina (rodzice +dziecko/dzieci) powstała po adopcji dziecka/dzieci. Mimo, że w polskim systemie prawnym tak naprawdę nie ma terminu "adopcja dziecka" (patrz -> przysposobienie).

Rodzina biologiczna (RB) - określenia na rodziców i bliskich dziecka przed adopcją. Ponieważ w mojej ocenie każda rodzina podlega procesom biologicznym będę się starał używać terminu "rodzina pochodzenia".

Rodziny Zastępcze (RZ) - dużo się o nich mówi... gdy są problemy. Wg idealistów RZ miały zastąpić Domy Dziecka (DD)

Rodzina Zastępcza (RZ) vs Rodzina Adopcyjna (RA) - osoby spoza środowiska zazwyczaj nie widzą (i nie chcą widzieć) różnicy między tymi formami pieczy zastępczej.

Staraczka - kobieta starająca się o dziecko (na różne sposoby).

Starsze dziecko -  normalnie oznacza to po prostu dziecko starsze z rodzeństwa. Jednak w przypadku przysposobienia (adopcji) chodzi o propozycję przyjęcia do rodziny dziecka starszego niż... I tu zaczyna się problem. Bo w przypadku rodzin starających się o "jak najmłodsze dziecko" to już starsze o parę miesięcy może być "starszym dzieckiem".

Ten Telefon - najbardziej wyczekiwane połączenie telefoniczne i najpilniej pożądana rozmowa z pracownikiem Ośrodka Adopcyjnego. Zazwyczaj po Tym Telefonie powstaje nowa Rodzina adopcyjna (patrz -> Rodzina adopcyjna).

***
Jak ktoś chce coś dodać lub dołożyć własny komentarz to proszę bardzo.

4 komentarze:

 1. Adoptuś - przyjemnie brzmi :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi tez to okreslenie nie przeszkadza, raczej wywoluje we mnie pozytywny oddźwięk, ale na forach/grupach FB sprzeciw i krytyka :). Moje dziecko jest wyjatkowe, jest adoptusiem.

   Usuń
  2. @Beata A
   Mnie też daleko do oburzenia na dźwięk słowa: adoptuś
   Choć przyznaję, że generalnie nie lobię takich zdrobnień.
   Problem natomiast dostrzegam w zderzeniu wyobrażeń potencjalnych rodziców z rzeczywistością. Gdy "adoptuś" przestanie być marzeniem a stanie się realnym dzieckiem. Takim jakie jest, a nie takim jak z wyobrażeń.

   Pozdr
   M

   Usuń
 2. Świetny tekst! Z przymrużeniem oka i poczuciem humoru, ale rzetelnie i prawdziwie!

  OdpowiedzUsuń