Ojcu adopcyjnemu, tak jak każdemu tacie, który chce opiekować się swoim dzieckiem, przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego.
Urlop ojcowski jest przyznawany na podstawie pisemnego wniosku (podania) o udzielenie takiego urlopu przez pracodawcę. Ojciec adopcyjny może ubiegać się o urlop ojcowski dopiero po uprawomocnieniu się decyzji sadu o przysposobieniu dziecka (dzieci). W przypadku przysposobienia dzieci starszych nadal przysługuje prawo do takiego urlopu jeżeli:
- dziecko nie ukończyło 7 roku życia;
- jeżeli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego to urlop ojcowski może być przyznany do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.
Zatem aby skorzystać z prawa do urlopu ojcowskiego należy po uprawomocnieniu się decyzji sądu złożyć wniosek (podanie) o urlop ojcowski. Ważne jest by wniosek taki złożyć przynajmniej 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu ojcowskiego. Jeżeli wniosek spełnia ten wymóg to pracodawca nie może odmówić świadczenia. W podaniu należy określić termin urlopu oraz podać dane przysposobionego dziecka (imię, imiona, data urodzenia). Do wniosku powinno się też dołączyć dokumenty poświadczające fakt przysposobienia dziecka (np. kopię postanowienia sądu o przysposobieniu). Mnie udało się uzyskać to świadczenie po złożeniu wniosku (podania) z załączoną kopią wniosku do sądu o przysposobienie dzieci oraz kopią nowych odpisów aktów urodzenia moich córek. Ważne by w składanych kopiach dokumentów nie były widoczne pierwotne (sprzed adopcji) dane osobowe adoptowanych dzieci (nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL).
Urlop ojcowski to 14 dni pełnopłatnego urlopu, o który ojciec adopcyjny może ubiegać się u swojego pracodawcy po uprawomocnieniu się decyzji sądu o przysposobieniu dziecka. Maksymalny czas takiego urlopu to 14 dni kalendarzowych (dwa tygodnie) liczonych razem z dniami, które są ustawowo dniami wolnymi od pracy (soboty, niedziele, święta). Tak więc jeśli w trakcie urlopu trafi się dzień świąteczny to nie powoduje to przedłużenia urlopu. Urlop ten można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach po 7 (siedem) dni. Urlop można skrócić lecz jego niewykorzystana część przepada. Warto zatem dobrze zastanowić się nad planowanym terminem takiego urlopu.
Termin urlopu ojcowskiego może pokrywać się z urlopem macierzyńskim przyznanym matce przysposobionego dziecka. Natomiast nie można przenosić prawa do urlopu ojcowskiego na inną osobę (np. na matkę).
W moim przypadku (adopcja dwójki dzieci w wieku 5 i 10 lat) prawo do urlopu przysługuje na młodsze z przysposobionych dzieci. Jednak planując termin urlopu ojcowskiego starałem się go dostosować także do potrzeb starszej z córek. Zdecydowałem się aby urlop ten pokrywał się z terminem ferii zimowych. Urlopu ojcowskiego nie traktuję jako nagrody lub czasu na świętowanie. Urlop ojcowski daje mi szansę na większe zaangażowanie w proces adaptacji dziecka w nowym środowisku. Pozwala na wsparcie żony/matki w opiece nad dzieckiem oraz w procesie wprowadzania dziecka do nowej rodziny.
Urlop ojcowski to czas, który należy imo wykorzystać na pracę z dzieckiem, które bardzo potrzebuje wsparcia ze strony ojca. A starsze dzieci mogą szczególnie mocno potrzebować takiego wsparcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz