poniedziałek, 20 stycznia 2020

Prawicowe media nie doceniają tego czym jest styl życia

W jednym z komentarzy pisząca w serwisie Salon24.pl blogerka Karolina Nowicka zarzuciła prawicowym (w jej ocenie) mediom i politykom brak zainteresowania tematem tzw ekologii. I w sumie mógłbym przyznać jej sporo racji... Bo rzeczywiście w mediach, które nie są w nurcie lewicowo-liberalnym pewne tematy są jakby nie traktowane serio. A chodzi mi tu o tematykę, która czasem bywa określana jako styl życia (lifestyle).
A tak należy traktować ideologię i pewien styl życia kreowany przez tzw środowiska ekologiczne. Tak... Jest to styl życia. Podobnie jak wegetarianizm, czy weganizm... To nie są już tylko preferencje kulinarne czy rodzaj diety - to styl życia. Styl, który wpływa także na wybory życiowe (także polityczne).
Ale brak eko i wege w mediach "prawicowych" mógłbym jakoś zrozumieć. Bo w formie zideologizowanej w naturalny sposób szybko stały się one elementem nurtu lewicowo - liberalnego.
Natomiast martwi mnie niedocenianie przez część mediów tematyki życia rodzinnego. Że i tu tematy związane z rodzicielstwem, wychowywaniem dzieci, a także relacji w rodzinie zostały przejęte przez zideologizowane media o profilu lewicowo-liberalnym. Przejęte, a właściwie zawłaszczone w czymś co bywa określane jako parenting.
Gdy zacząłem szukać miejsca gdzie mógłbym się zaangażować w tematykę związaną z przysposobieniem i wychowaniem dzieci oraz spróbować przekazać coś na ten temat z perspektywy ojca, który ma raczej konserwatywne poglądy to... Ze zdziwieniem odkryłem, że właściwie nie mam gdzie. Bo znaczna część mediów zajmujących się tą tematyką kreuje Styl Życia, który jest niezgodny z podstawowymi dla mnie wartościami. Media te są związane z lewicującymi-liberałami (np. portal mamadu - mutacja naTemat), są finansowane przez jakieś szemrane fundacje (np. Fundacja Batorego) lub wprost biorą pieniądze od klinik in vitro i zajmują się głównie promowaniem tej metody wspierania płodności (np. serwis chcemybycrodzicami.pl).
Uff... Dobrze, że jest taki Salon24 i czasem udaje się tam przebić z tematyką rodzinną.


A dlaczego uważam, że temat rodziny oraz stylu życia jest ważny i nie należy go bagatelizować?
Ano spójrzmy na Amerykę... Tam tzw amerykański styl życia jest wymieniany w grupie najważniejszych wartości tuż obok demokracji oraz wolności. I nie jest to przypadek... Amerykanie wiedzą, że ten styl spaja ich i tworzy z nich naród.
Dla nas Polaków ten oparty na rodzinie styl życia powinien mieć szczególną wartość. Bo był czas gdy Polski nie było na mapie ale trwała jako idea w polskich rodzinach.
A nasz Polski Styl Życia oparty o tradycyjne wartości rodzinne jest najlepszym gwarantem trwałości naszego państwa i naszej wolności. Bez tego rozpłyniemy się w morzu pustych idei.

3 komentarze:

 1. Przyznam szczerze, że trochę nie rozumiem tych zarzutów (pewnie dlatego, że mam poglądy właśnie lewicowo-liberalne ;) ) W czasach, kiedy niepłodność dotyka co piątej polskiej pary moim zdaniem metoda in vitro jak najbardziej wpisuje się w tematykę rodzicielstwa / życia rodzinnego.

  A wspomniany w poście serwis chcemybycrodzicami.pl czy też portal plodnosc.pl poruszają nie tylko kwestię in vitro, ale również problemy okołoadopcyjne. Sama miałam przyjemność z nimi współpracować przez jakiś czas i pisać dla nich artykuły dotyczące przysposobienia. Są tam odrębne zakładki na ten temat, dedykowane rodzicom adopcyjnym i osobom, które dopiero adopcję dziecka rozważają .

  Przy okazji chciałam też przypomnieć, że Magda Modlibowska z Chcemy Być Rodzicami sama jest podwójną mamą adopcyjną, autorką książek "Odczarować adopcję" i "Księga Adoptowanego Dziecka" - oraz zdaniem wielu osób niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie przysposobienia, który niezwykle często pojawia się w różnego rodzaju mediach, by temat adopcji i rodzicielstwa zastępczego promować/obalać mity z nim związane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo zarzuty są skierowane w stronę mediów konserwatywnych a nie tych lewicowo - liberalnych.
   Media konserwatywne, a w szczególny sposób media katolickie unikając pewnych tematów po prostu oddają pole bez walki.

   A co do portalu chcemybyćrodzicami.pl to tematyka adopcyjna pełni tam taką funkcję jak listki figowe na klasycznych obrazach przedstawiających scenę kuszenia Adama i Ewy w Raju.

   Pozdr
   M

   Usuń
  2. Myślę, że warto spojrzeć szerzej. Nawet jeśli na samym portalu to jedna zakładka, kilkadziesiąt artykułów - to trzeba prześledzić też inne działania Redaktorek, organizowane przez nie kampanie społeczne itd.

   Odnośnie konserwatywnych mediów - tak, to fakt. Tam obowiązuje jedyna słuszna prawda i jedyna obowiązująca rzeczywistość, dla której rzekomo nie powinno być żadnych alternatyw. Są za to przekłamania,manipulacje i daleko posunięta propaganda.

   Usuń