piątek, 23 czerwca 2017

Ojciec w rodzinie i życiu dziecka

Mnie powiedziano zaraz na początku, że moje córki bardzo potrzebują dobrego ojca. Ojca, który przywróci im wiarę w siebie i w dobro świata.
Pół roku, które upłynęło od dnia gdy dzieci pojawiły się w życiu moim i mojej żony dostarczyło mi wystarczająco dużo doświadczeń by wiedzieć, że wychowanie dwójki "zranionych" dzieci to zadanie, które wymaga zaangażowania obojga rodziców. Nawet najlepsza matka może nie dać sobie rady bez wsparcia męża/ojca. O tym co oznacza brak takiego wsparcia doskonale wiedzą osamotnieni rodzice i opiekunowie.
Role Matki i Ojca są różne i wzajemnie się uzupełniają. Dla noworodka Matka jest całym światem, ale im dziecko jest starsze tym bardziej będzie potrzebowało Ojca jako przewodnika i nauczyciela wprowadzającego je w dorosły świat. I tak odczuwam wzrost znaczenia roli ojca w życiu dziecka.
***
We współczesnym świecie występuje zjawisko deprecjonowania wartości jaka jest tradycyjna rodzina oparta o małżeństwo pojmowane jako trwały związek mężczyzny i kobiety. Jest to zjawisko szkodliwe, które niesie zagrożenia dla trwałości rodziny i wyrządza wiele szkód w rozwoju dziecka.
Dziecka, które potrzebuje tak Matki jako wzoru troskliwej i kochającej Kobiety, jak i Ojca jako wzorca czułego opiekuna, Mężczyzny, któremu dziecko może ufać i czuć, że jest przez niego kochane oraz doceniane.

***
Takie są moje przemyślenia o roli Ojca na okazję Dnia Ojca. Bo rola Ojca w moim przekonaniu to zadanie do wykonania, a nie "tytuł honorowy".
***
foto: hephalump
Napis ułożony przez starszą z naszych córek dwa dni po decyzji sądu o przysposobieniu.


4 komentarze:

 1. Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Ojca! - ten pierwszy raz na pewno jest dla Ciebie i córek bardzo wyjątkowy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @izzy
   Dzięki za życzenia :)
   Tak. Ten pierwszy rok jest bardzo ważny, bo każdy jego dzień jest naszym pierwszym. A zaczęło się od Pierwszego prawdziwego sw Mikołaja i pierwszych Świąt BN. Jak przejdziemy cały cykl roczny to... W następnym będą już pierwsze wspólne wspomnienia.
   Pozdr
   M

   Usuń
 2. Bardzo dobrze powiedziane. Mam wrażenie, że rola ojca często jest w naszym społeczeństwie niedoceniana, a szkoda, bo wszyscy na tym cierpią. Dla córek tata jest szczególnie ważną postacią, bo to rodzaj więzi z nim będzie potem rzutował na ich relacje uczuciowe.
  Wszystkiego najlepszego w tym wyjątkowym dniu, Hephalumpie! (świetny nick swoją drogą)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Lady Makbet
  Rola ojca rośnie, a zaangażowanie ojca w wychowanie dzieci jest coraz lepiej postrzegane. Widać nawet jakby modę na bycie dobrym tatą.
  Dzięki za życzenia
  Pozdrawiam ze 100milowego lasu
  Hepha

  OdpowiedzUsuń